Od początku stycznia z polskich fabryk wyjechało już 243,3 tysiąca pojazdów. Niemal 92 procent produkcji to samochody osobowe. 8 procent stanowią pojazdy dostawcze.
środa, 21 kwietnia 2010
Nowinka motoryzacyjna #2
Sprzedaż nowych aut osobowych w krajach Europy Środkowowschodniej sukcesywnie spada. Jak wykazują dane firmy analitycznej JATO Dyn dla porównania z analogicznym okresem 2008 roku sprzedaż zmniejszyła się o blisko 32%.
Poniżej lista dziecięciu najpopularniejszych marek samochodów w krajach Europy Środkowowschodniej pierwszego kwartału 2009 orazdziesiątka najchętniej kupowanych modeli w krajach Europy Środkowowschodniej (pierwszy kwartał 2009):
1. Skoda: 25 012
2. Volkswagen
3. Ford
4. Opel
5. Renault
6. Toyota
7. Fiat
8. Hyundai
9. Peugeot
10. Dacia
Poniżej lista dziecięciu najpopularniejszych marek samochodów w krajach Europy Środkowowschodniej pierwszego kwartału 2009 orazdziesiątka najchętniej kupowanych modeli w krajach Europy Środkowowschodniej (pierwszy kwartał 2009):
1. Skoda: 25 012
2. Volkswagen
3. Ford
4. Opel
5. Renault
6. Toyota
7. Fiat
8. Hyundai
9. Peugeot
10. Dacia
Nowinka motoryzacyjna #1
Opel potwierdził, że 18 lipca na angielskim salonie motoryzacyjnym, który odbędzie się w Londynie, zaprezentuje po raz pierwszy czwartą generację Corsy.W chwili debiutu od razu zaprezentowana zostanie wersja trzy- i pięciodrzwiowa. Podobnie, jak w przypadku Astry, będą one dość znacznie odbiegały stylistyką. Trzydrzwiowy samochód ma mieć sportowe geny i będzie skierowany do młodych osób, zaś wersja pięciodrzwiowa trafi w gusta bardziej ustabilizowanych kierowców.
Lutownica
wtorek, 13 kwietnia 2010
Lodówka
Lodówka - szafka, szafa o pojemności do kilkuset litrów, wewnątrz której utrzymywana jest temperatura obniżona w stosunku do otoczenia. Głównym elementem lodówki jest urządzenie chłodnicze (chłodziarka) zazwyczaj sprężarkowe lub absorpcyjne. Powszechnie używana od lat 30. XX wieku. Lodówki domowe służą do przechowywania żywności i schładzania, np. napojów. Buduje się je często jako lodówkozamrażarki.
Pierwsza lodówka została skonstruowana w 1914 roku przez Florence Parpart. Prymitywne lodownie powstawały już przed naszą erą, jednak były to duże budowle, na które przeciętny człowiek nie mógł sobie pozwolić. Rozwiązanie bliższe lodówce stosowali Wikingowie. Wewnątrz domu, z dala od ogniska, kopano głęboki dół, na dnie którego umieszczano lód lub śnieg. Po zapełnieniu dołu żywnością, przysypywano go warstwą ziemi. Mięso zabezpieczone w ten sposób zachowywało świeżość przez wiele miesięcy po zakończeniu zimy. Lodówka oznaczała niegdyś pomieszczenie gospodarcze, pojemnik lub szafkę izolowaną termicznie od otoczenia, umożliwiającą przechowywanie w obniżonej temperaturze łatwo psujących się produktów. Chłodzenie zapewniało umieszczenie we wnętrzu lodówki substancji o odpowiednio niskiej temperaturze i dużej pojemności cieplnej. Mogło to być ciało o dużej masie i cieple właściwym, jednak zazwyczaj wykorzystywano do tego celu ciepło przemiany fazowej (topnienia). Najczęściej używane czynniki chłodzące to lód (stąd nazwa — lodówka), mieszaniny oziębiające (np. lód z dodatkiem soli) oraz zestalony dwutlenek węgla - suchy lód. Przenośne pojemniki o podobnej funkcji nazywamy termosami. Specjalne budowle służące do magazynowania i przechowywania lodu to lodownie. Tak samo nazywa się samochody izolowane, z wbudowanymi akumulatorami chłodu (w postaci płyt eutektycznych). Lodówki tego typu wyszły z użycia wraz z popularyzacją chłodziarek, które nie muszą być zaopatrywane w lód.
Pralka
Pralka – urządzenie mechaniczne służące do prania odzieży.
Pierwszą pralkę zbudował Amerykanin James King w 1851 r. Jej działanie opierało się na wykorzystaniu pary, a zasada działania tej pralki znacznie odbiegała od naśladowania ręcznych czynności. Pralki napędzane elektrycznie zaczęto konstruować w 1899, kiedy został wynaleziony silnik elektryczny. Jedną z pierwszych była pralka z bębnem z emaliowanego drewna, która została zbudowana w 1907 roku przez Alvę Fishera. Przez kilka następnych lat ta pralka była udoskonalana poprzez poziome lub pionowe ustawienie bębna, zmianę szybkości obrotów, itp. W Polsce przez wiele lat popularna była pralka Frania. Z czasem pralki półautomatyczne zostały wyparte przez automatyczne. Pralka z 1934 roku sama utrzymywała stałą temperaturę wody, dozowała proszek i płukała. W 1937 roku w USA zbudowano pierwszą programowaną pralkę automatyczną – wykonującą takie czynności jak: pranie, płukanie, odwirowanie oraz czasowe zaprogramowanie czynności, ustawienia temperatury wody czy szybkości obrotów. Pierwszą produkowaną w Polsce pralkę automatyczną była skonstruowana w latach siedemdziesiątych przez Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego "Polar" we Wrocławiu pralka: Polar PS 663 Bio "Superautomat". Obecne pralki automatyczne zużywają znacznie mniej wody i energii elektrycznej niż modele z XX wieku, zachowując przy tym jakość prania. Przepisy zobowiązują producentów do dołączania etykiet energetycznych informujących o zużyciu energii przez dany wyrób.
Suszarka
Suszarka do włosów - urządzenie elektryczne, służące do suszenia włosów. Najczęściej ma rozmiary pozwalające na trzymanie jej w ręce; większe suszarki, stojące, używane są głównie w zakładach fryzjerskich. Pierwsza suszarka została opracowana przez polskiego inżyniera Michała Doliwo-Dobrowolskiego (głównego inżyniera zakładów AEG) w 1899 roku.[1]Nosił nazwę Fön, (ciepły, górski wiatr). Ich produkcję rozpoczęto w zakładach AEG w Norymberdze. Pierwsze skutecznie działające suszarki do włosów powstały w roku 1920 (modele: "Race" i "Cyclone"). Wyprodukowała je firma Racine Universal Motor Company i fabryka w Hamilton Beach.[2]Ważyły ona prawie 2 kg i były skrzynkami ustawionymi na stole. Pierwsze modele przegrzewały się i paliły. Dlatego bez przerwy ulepszano pierwotną konstrukcję. W 1951 roku pojawiły się suszarki wyposażone w elastyczny wąż połączony z plastikowym kapturem.W suszarkach zastosowano silnik uniwersalny, silnik elektryczny szeregowy komutatorowy 1-fazowy dostosowany do zasilania zarówno prądem przemiennym, jak i prądem stałym; stosowanym m.in. w sprzęcie gospodarstwa domowego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)